Neden Siemens Plc Eğitimi?

Mesleki eğitim kursları içerisinde en yaygın olanlarından biri otomasyon eğitimidir. Ülkemizde kullanılan otomasyon sistemleri göz önüne alındığında piyasada kullanılan en yaygın marka Siemens PLC sistemleridir. Bu nedenle Siemens PLC eğitimi geleceğinize yön vereceğiniz meslek kursları içerisinde size en uygun olanıdır.

Siemens Otomasyon ekipmanları ile yapılmış bir pano
Siemens Otomasyon ekipmanları ile yapılmış bir pano

Siemens, yılların tecrübesi, yedek parça bolluğu, teknik sorunların giderilmesinde uzman personel bulunabilmesi açısından Türkiye’de açık ara birinci sırada yer almaktadır. PLC yazılım kursları göz önüne alındığında Siemens PLC eğitimi kolay öğrenilmesi ve hızlı uygulamaya geçilmesi için uygun bir PLC kursu tercihtir. PLC programlamanın yanı sıra Siemens panel ve bilgisayar için görsel ekranların hazırlanması Siemens SCADA programları ile kolay yapılabilmekte ve SCADA PLC haberleşmesi kolayca sağlanabilmektedir.

PLC Eğitimi Panolarında çalışan öğrenciler
Eğitim Panolarında çalışan öğrenciler

PLC eğitimi sonrasında öğrenilen tia portal yazılımı kullanılarak Siemens S7-1200 ile makine otomasyonu uygulamalarınızı pratik bir şekilde yapabilir, görece küçük endüstriyel otomasyon sistemleri için de Siemens S7-1200 PLC yi tercih edebilirsiniz. Tia portal ile programlanan s7-1200 wincc scada sistemi ile tam uyumlu olarak çalışmakta ve tia portal üzerinden taglamaları yapılarak kolayca entegre edilebilmektedir. Güncel kalmayı başaran PLC kurslarında tia portal detaylarıyla anlatılan bir programdır. S7 maneger a göre çokça yenilik barındıran tia portal güncel Siemens plc sistemlerinin programlanması için kullanılmakta ve simatic maneger a göre daha kolay taglama yaparak wincc ve wincc flexible gibi Siemens scada programları ile kolay entegrasyonu sağlamaktadır. Günümüz otomasyon sistemlerinde sıkça kullanılan Siemens s7-1200 plc eski ve üretimi durdurulan Siemens s7-200 plc sistemlerinin yenilenmesi için de kullanılmaktadır. Tia portal kullanarak s7-1200 ü programlayabileceğiniz gibi ayrıca; S7-200 programının doğrudan s7-1200 plc programı için uygun hale getirilmesi için Siemens kendi sitesi üzerinde bir yazılım dönüştürme programı yayınlamıştır.

Siemens Plc eğitimi alan mühendisler
Siemens Plc panosunda eğitim alan mühendisler

Otomasyon sistemlerinde sıklıkla tercih edilen bir diğer Siemens ürünü de s7-300 dür bu PLC bütün bir fabrika otomasyonunu yönetmek için kullanılabildiği gibi karmaşık makine otomasyon sistemlerinde de çözüm olarak kullanılmaktadır. Siemens s7-200 ün üst versiyonu olan bu PLC günümüzde halen kullanılmakla birlikte yerini yavaş yavaş Siemens s7-1500 e terk edecektir. Simatic maneger (S7 maneger) ile programlanabildiği gibi tia portal ile de programlanabilmektedir. Kurslarda her iki yöntemde gösterilmek ile birlikte tia portal daha kapsamlı olması sebebiyle tercih edilmektedir. Türkiye’de özellikle çimento ve cam işleme fabrikaları başta olmak üzere pek çok otomasyon bandında kullanılan Siemens PLC s7-300 dür. Wincc veya wincc flexible Scada sistemi ile entegre kurulan bu tesisler görece birbirine benzemekte ve PLC yazılım geliştirme kısmında kullanılma oranlarına bakarak konuşursak Siemens Otomasyon yazılımları (tia portal, s7 maneger)açık ara fark yaratmaktadır.
Sonuç olarak mesleki eğitim kursları arasında Otomasyon sistemleri tercih edilecekse Siemens PLC ve Scada sistemi eğitimleri tercih edilmelidir. Siemens PLC kursu Kolay iş bulma ve piyasayı tanıma açısından tavsiye edilebilir. Kurs tercihinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus eğitim alacağınız kurumda eğitimcilerin saha tecrübesi olan kişiler olmasıdır. Sık karşılaşılan problemlerin bilinmesi ve arıza çözüm yöntemlerinin de öğrenilebilmesi için eğitimcinin saha tecrübesi en önemli etkeni oluşturmaktadır. Siemens plc kursunda eğitim aldığınız kişinin aylarca bir çimento fabrikasında yaşadığı devreye alma problemlerini eğitim sırasında sizinle paylaşmasının ne kadar faydalı olacağı hepimiz tarafından tahmin edilebilmektedir. Gerçek hayat tecrübeleri ile yapılan bir eğitim, salonda yalnızca PLC ve Scada programı yazmayı bilen ve saha tecrübesi olmayan birine göre kıyas bile edilmemelidir.

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on Tumblr